Tamaryndowiec

pakistanskie_przepisy_tamaryndowiec

Tamaryndowiec jest tropikalnym drzewem pochodzącym ze wschodniej części Afryki. Owoce znane są pod nazwą tamarynd indyjski i powidlnik indyjski.

Owoce tamaryndowca mają postać dużych strąków zawierających w środku mięsistą pulpę wraz z nasionami.Owoce można jeść na surowo, ssać jak cukierki, masą smarować chlebek, rozpuścić w wodzie i pić. Miąższ młodych owoców ma kwaśny smak, zaś dojrzałe są bardziej słodsze. Z miąższu produkuje się powidła i syropy.  Pulpa owoców tamaryndowca jest jednym ze składników sosu Worcestershire.

Tamaryndowiec ma właściwości przeciwbiegunkowe, jeżeli zostanie spożyty w małych ilościach. Zapobiega niestrawności, obrzękom i stanom zapalnym.
Dzięki swoim walorom smakowym miąższ owoców tamaryndowca jest chętnie wykorzystywany w kuchni azjatyckiej, przede wszystkim pakistańskiej, tajskiej, filipińskiej i indyjskiej.

W sklepach można kupić tamarynd w postaci sprasowanej i jako koncentrat.
Miąższ tamaryndowca w postaci sprasowanego bloku, przed dodaniem do potraw wymaga on specjalnej obróbki. Odcinamy kawałek, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy, aż zmięknie na ok. 15-20 minut. Po wyjęciu z wody, miażdżymy palcami, a następnie – za pomocą drewnianej pałki lub łyżki – przecieramy przez sitko. Włókna zostaną na sitku (po namoczeniu ich w wodzie uzyskamy orzeźwiający napój), a w naczyniu poniżej znajdziemy miękką pulpę, którą możemy wykorzystać w kuchni.

Tamaryndowiec jest idealnym dodatkiem do pieczonych lub duszonych warzyw. Wraz z sokiem z limonki, brązowego cukru i oliwy stanie się wspanialym dressingiem do sałatek. Aby otrzymac wspaniala glazurę do pieczeni i żeberek wymieszaj 2 łyżki pasty z syropem klonowym lub miodem, solą i pieprzem.
Pasty z owoców używa się tak, jak soku z cytryny, do zakwaszania zup, curry, dressingów, chutneyów, marynat, sosów.

One Response to Tamaryndowiec

  1. GRUCA VIOLA says:

    Przeczytałam o nim na twoim blogu,wczesniej nie znalam tego owocu,kupiłam syrop i paste.Smak rewelacja.nie zastapiony w kuchni.Wspaniale komponuje sie w dressingach z dodatkiem cytryny nadaje slodko-kwasny smak jaki lubie nie dodaje juz cukru zastapilam go syropem.Paste dodalam do marynaty mięsnej z dodatkiem ostrych przypraw nadaje miesu wspanialy smak.Moje gardlo juz sie przyzwyczailo do pikantnych potraw nie wyobrazam sobie teraz innego jedzenia,jak te z duza iloscia przypraw.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *