Ghee – masło klarowane

ghee5 ghee 4

Ghee  nazywane jest “płynnym złotem ” ze  wzgledu na swoje walory smakowe i zdrowotne. Masło klarowane jest lepszym produktem niż margaryna i większość olejów rafinowanych!

Masło klarowane to masło pozbawione białek mleka i wody. Sklarowane masło zyskuje bursztynowozłoty kolor. Ma lekko słodkawy, orzechowy aromat i przyjemny, delikatny smak. To jedyne masło, które można przechowywać nawet przez kilka miesięcy poza lodówką. Okres przechowywania w temperaturze pokojowej wynosi około 9, a w chłodziarce nawet 15 miesięcy. Najlepiej gdy jest zamknięte w szczelnym pojemniku, gdyż spowalnia to proces utleniania. Nie jełczeje i co istotne, nie przypala się nawet w bardzo wysokiej temperaturze – punkt dymienia ghee to 252 stopnie, czyli znacznie więcej niż w przypadku innych olejów. Właśnie ta cecha czyni ghee idealnym produktem do smażenia w głębokim tłuszczu. Poza tym na ghee możemy piec i smażyć; nawet pączki czy frytki.W przeszłości w tłusty czwartek smażono pączki na klarowanym maśle, od czego wzięło się popularne do dziś powiedzenie „żyć jak pączek w maśle”.

Masło klarowane nie wsiąka w potrawy, więc jest bardzo wydajne i przede wszystkim zdrowe.

Masło ghee wydobywa z produktów spożywczych wyjątkowy aromat. Podkreśli smak jajecznicy, naleśników, smażonych pierogów, kopytek, mięsa czy warzyw. Podsmażone potrawy zyskują złocistą, chrupiącą skórkę. Można stosować je nawet do wypieków,  smarowania chleb – wszystko zależy od naszych kulinarnych preferencji. Dietetycy zalecają, aby spożywać nie więcej niż dwie łyżki ghee dziennie.

Sklarowane masło jest prawie czystym tłuszczem i nie zawiera wielu alergenów obecnych w innych produktach mlecznych jak kazeina i laktoza, co czyni je dobrze tolerowanym przez osoby wrażliwe na mleko krowie.

Przede wszystkim jednak ghee ma niepowtarzalne walory prozdrowotne, których zwykłe masło nie posiada.

Ghee posiada niezwykłe właściwości:

– wzmacnia system odpornościowy,

– poprawia trawienie,

– rozpuszcza toksyny (ama) w ciele,

– zawiera witaminy A, D, E, K,

– spowalnia starzenie komórek,

– wzmacnia i poprawia wzrok,

– nawilża skórę,

– reguluje vatę i pitę.

– w przeciwieństwie do innych tłuszczów nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi.

Produkcją polskiego masła klarowanego zajmują się zarówno znaczący producenci mleczarscy (np. Mlekovita), jak i drobni wytwórcy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *