Gorzki melon

634

Gorzki melon (Momordica charantia) – znany również jako przepękla ogórkowa, jest rośliną uprawianą głównie w południowej Azji, Afryce, Chinach, Japonii, Oceanii a nawet na Karaibach. .

Melon gorzki to roślina jednoroczna, posiadająca cienką łodygę, o długości do 5 m, pnącą lub płożącą się. Liście melona gorzkiego mają kształt serca, które są odcinkami głęboko wcinane. Kwiaty melona gorzkiego są koloru żółtawego i lejkowatego kształtu. Owocem zioła jest jagoda osiągająca długość do 20 cm. Owoc melona gorzkiego przypomina wyglądem ogórek, jest kolczasty, żółto-pomarańczowy, brodawkowaty oraz pękający. Miąższ owoca melona gorzkiego jest koloru szkarłatnego. Owoce spożywa się jako warzywa lub używa jako przyprawę do potraw.

W krajach Dalekiego Wschodu melon gorzki jest bardzo popularnym warzywem i często stosowanym w tamtejszej kuchni. Melon gorzki może być mieszany z innymi warzywami i dodawany do potraw mięsnych.

Zawiera dwa razy więcej beta karotenu niż marchewki, dwa razy więcej potasu niż banany i dwa razy tyle wapnia co szpinak. Jest także doskonałym źródłem witamin: B1, B2, B3 i C oraz magnezu, kwasu foliowego, cynku, manganu, fosforu i żelaza.

Gorzki melon wykazuje działania przeciwrakowe w przypadku raka piersi, raka prostaty, okrężnicy, wątroby, żołądka, jamy nosowo-gardłowej, a także wobec białaczki i nerwiaka niedojrzałego. Jednak dopiero najnowsze badania wykazały, że bardzo silne działanie cytotoksyczne gorzki melon wykazuje również na nowotwór trzustki.

Gorzki melon znany jest:
– ze stymulacji układu pokarmowego,
– niszczy bakterie, wirusy,
– hamuje rozrost komórek rakowych,
– zapobiega powstawaniu guzów,
– obniża poziom cukru we krwi,
– obniża ciśnienie krwi,
– obniża temperaturą,
– obniża cholesterol,
– działa przeciwzapalnie,
– służy jako detox, leczy alkoholizm,
– przeciw robakom,
– wzmacnia układ immunologiczny,
– pomaga usuwać skutki chemioterapii,
– usuwa bóle głowy,
– leczy egzemę i rany,
– pomaga w wydzielaniu mleka u karmiących matek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *