Okra – ketmia jadalna

okra10

To smaczne i zdrowe warzywo przypomina niewielką cukinię, fasolkę szparagową albo zieloną papryczkę chili. Okrę uprawia się w krajach o gorącym klimacie. Najlepsze w smaku i najbogatsze w składniki odżywcze są intensywnie zielone strąki o długości do ośmiu centymetrów. Powinny być jędrne, bez brązowych plamek i odbarwień na czubkach. Wyrośnięta okra zazwyczaj jest twarda i łykowata. W Polsce częściej kupić można ją w puszkach, świeżej trzeba zazwyczaj szukać w sklepach z azjatycką żywnością.

Okra jest bogatym źródłem wielu substancji odżywczych, w tym błonnika, witaminy B6 i kwasu foliowego, który reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek; wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym.

 

Główne zalety odżywcze okry:

  • Błonnik okry pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, ponieważ hamuje wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego.
  • Śluz okry wiąże cholesterol oraz żółć zawierającą toksyn i zapewnia ich sprawne usunięcie z organizmu.
  • Błonnik ogólnie poprawia wypróżnianie, ale błonnik okry wyróżnia się pod tym  względem podobnie jak siemię lniane.
  • Błonnik okry wspomaga pożyteczne bakterie (probiotyki) rezydujące w przewodzie pokarmowym.

Niedojrzałe owoce najczęściej spożywa się po przetworzeniu: gotowaniu, smażeniu, duszeniu czy pieczeniu. Bardzo młode owoce możemy jeść na surowo, choć mają wówczas gorzki smak.

Dla osób nielubiących śluzowatej konsystencji okry, pojawiającej się po obróbce termicznej, można polecić blanszowanie owoców w gorącej wodzie z dodatkiem octu. Jednak w wielu przypadkach właśnie ta cecha ketmii jest niezwykle pożądana, bo nadaje sosom i zupom odpowiednią konsystencję, a dodatkowo łagodzi nieprzyjemne objawy choroby wrzodowej żołądka. Nasiona ketmii są bogate w tłuszcz (kwas oleinowy typu omega-9 oraz kwas linolowy typu omega-6) i również mogą być spożywane na surowo lub 
po uprażeniu jako smaczny dodatek 
do surówek czy sałatek.

Okra jest nietrwała, dlatego jeśli musimy ją przechować, powinniśmy ułożyć nieumyte strąki w jednej warstwie w torebce foliowej i włożyć do lodówki na jeden, dwa dni. Przechowywana dłużej zwiędnie i straci kolor. Przed użyciem okrę zawsze należy umyć.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *