Ras Malai

pakistanskie_przepisy_ras_malai 4

pakistanskie_przepisy_ras_malai 6 pakistanskie_przepisy_ras_malai 7 pakistanskie_przepisy_ras_malai 8 pakistanskie_przepisy_ras_malai 9 pakistanskie_przepisy_ras_malai 10 pakistanskie_przepisy_ras_malai 11 pakistanskie_przepisy_ras_malai 12 pakistanskie_przepisy_ras_malai 13 pakistanskie_przepisy_ras_malai 14 pakistanskie_przepisy_ras_malai 15 pakistanskie_przepisy_ras_malai 16 pakistanskie_przepisy_ras_malai 17 pakistanskie_przepisy_ras_malai 18 pakistanskie_przepisy_ras_malai 19 pakistanskie_przepisy_ras_malai 20 pakistanskie_przepisy_ras_malai 21 pakistanskie_przepisy_ras_malai 22 pakistanskie_przepisy_ras_malai 23 pakistanskie_przepisy_ras_malai 24 pakistanskie_przepisy_ras_malai 25 pakistanskie_przepisy_ras_malai 1 pakistanskie_przepisy_ras_malai 2

Ras malai to pyszny i  bardzo popularny deser w Pakistanie. Tradycyjny ras malai wykonany jest z sera białego zwanego “paneer”, kulki serowe nasączone w słodkim zagęszczonym mleku. Natomiast domowej roboty ras malai wykonany jest z mleka w proszku. Polecam!

Skladniki:

1 szklanka mleka w proszku ( Nido)
1 jajko, w temperaturze pokojowej
1/2 łyżeczki proszek do pieczenia
1/2 łyżeczki miekkiego masła
szczypta kardamonu w proszku

Składniki na “mleczny sos”

1 litr mleko (4 szkl.)
1 szklanka mleka zagęszczonego niesłodzonego (evaporated milk)
6-8 łyżek cukieru trzcinowego lub białego
szczypta kardamonu w proszku
7-8 owocow zielonego kardemonu

Wykonanie:

Zielony kardamon rozłupujemy i wyjmij małe ziarenka, odstawiamy na bok.

Do dużego szerokiego rondelka wlewamy mleko, zagęszczone mleko, cukier i ziarenka zielonego kardamon. Gotujemy na małym ogniu przez około 25-35 minut.

Podczas gdy mleko delikatnie się gotuje do miski wsypujemy przesiane mleko w proszku z proszkiem do pieczenia. Dodajemy szczyptę kardamonu, masło i jajko. Mieszamy wszystkie składniki  i wyrabiamy na gładkie miękkie ciasto. Odkładamy na bok aby ciato odpoczeło ok 1-2 min. Z ciasta odrywamy mała część i formujemy okragłe małe kulki a następnie delikatnie spłaszczamy w dłoniach. Kuleczki powinny byc malutkie ponieważ, w trakcie gotowanie prawie dwukrotnie powiekszą swoją objętość.

Mleko doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień na średni. Do gotujacego sie mleka wrzucamy na raz  wszystkie spłaszczone kulki, przykrywamy rondelek pokrywką. Sprawdzamy od czasu do czas czy mleko się gotuje. Nie mieszamy kulek łyżką tylko delikatnie ruszamy rondelkiem. Po 5 min delikatnie przewracamy  kulki łyżką, przykrywamy i gotujemy przez kolejne 15 -20 min na małym ogniu. Następnie wyłaczamy ogień i odstawiamy rondelek na bok do ostygniecia. Kiedy rondelek ostygnie wkładamy do lodówki na całą noc. Rankiem przekładamy ras malai na głęboki półmisek, dekorujemy posiekanymi  pistacjami, odrobiną kardamonu w proszku oraz nitkami szafranu. Serwujemy na zimno.

Smacznego 🙂

 

2 Responses to Ras Malai

  1. Martka says:

    na ile porcji jest ten przepis? (:

  2. xxx says:

    Nie ma nic lepszego od Rasmalai :)) Pychotka!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *