Chicken Corn Soup – Zupa z kurczakiem i kukurydzą

pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza45

pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza31 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza32 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza33 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza34 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza35 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza36 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza37 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza1 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza2 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza3 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza4 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza5 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza6 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza10 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza11 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza12 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza13 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza14 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza15 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza16 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza18 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza19 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza20 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza21 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza22 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza24 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza25 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza26 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza27 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza28 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza29 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza30 pakistanskie_przepisy_chicken_corn_soup_zupa_z_kurczakiem_i_kukurydza39

Czas na coś lekkiego i smacznego czyli zupa chińska z kurczakiem i kukurydzą w pakistańskim stylu. Zupa to dobry sposób na lekki i zdrowy posiłek. Śmiało może stanowić samodzielny posiłek obiadowy czy doskonałą przystawkę. Polecam!

Składniki na wywar:

6-7 kawałków kurczaka z kością(ze skóra lub bez)
6- 8 goździków
1 mała marchewka (opcjonalnie)
1 cebula
10 ziarenek czarnego pieprzu
2-3 ząbki czosnku
mały kawałek swieżego imbiru (ok. 2cm)
1,5 łyżeczki chińskiej soli ajinomoto ( niezbędna )
2- 2,5 łyżeczki soli ( według uznania)
10 szklanek wody

Dodatkowo:

1 puszka słodkiej kukurydzy konserwowej
2 jajka
7-8 łyżeczek mąki kukurydzianej

Zalewa octowa z chili w proszku:

1/4 szkl octu
1- 2 łyżeczki chili w proszku
1 łyżeczka cukru
1/4 łyżeczki soli

Chili w proszku zalewamy octem dodajemy, sól i cukier, mieszamy.

Zalewa octowa z zielonych papryczek chili:

2 zielone papryczki chili
1/4 szkl. octu

Papryczki kroimy w cienkie krazki i zalewamy octem. Odstawiamy na kilka godzin a najlepiej na cala noc do lodówki.

Wykonanie:

Kurczaka myjemy wrzucamy wraz z przyprawami i warzywami do garnka. Zalewamy woda. przykrywamy i gotujemy na malym ogniu (ok 1 godz), aż kurczak sie ugotuje. Kawałki kurczaka wyciągamy z wywaru, kładziemy na talerz , za pomocą widelca odzielamy mięso od kości a następnie rozdrabniamy na małe kawałki. Wywar przecedzamy przez sitko,wrzywa i przyprawy wyrzucamy. Na rozgrzaną patelnie dodajemy kurczaka i obsmażamy przez chwilkę (ok 3-4 min). Kukurydzę miksujemy chwilkę za pomocą ręcznego blendera, nie miksujemy kukurydzy na gładką pastę a raczej zostawiamy grudkową konsystencje, pozostawiamy  2-3 łyżki nienaruszonych ziaren. Do wywaru wrzucamy mięso  dodajemy zmiksowaną kukurudzę, mieszamy i stawiamy na średnim ogniu. Podgrzewamy do zagotowania. Mąke kukurydzianą mieszamy z wodą na gładką pastę. Dodajemy do gotującej się zupy . Gotujemy, cały czas mieszając , aż zupa zgęstnieje. Jajka delikatnie mieszamy widelcem w miseczce. Kiedy zupa się zagotuje, zmniejszamy ogień i wolno, cienkim strumyczkiem wlewamy rozmieszane jajka, cały czas mieszając. Kiedy jajka zetną się w cienkie strzępki kontyujemy gotowanie na małym ogniu przez kolejne 4-5 min. Zupę nalewamy do miseczek, posypujemy pieprzem i polewamy niedużą ilością sosu sojowego, kilkoma kroplami zalewy octowej z chili w proszku i z zielonych papryczek chili.

Smacznego 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *