Kulfi – Lody pistacjowo-kardamonowe

pakistanskie_przepisy_kulfi_lody

pakistanskie_przepisy_kulfi_lody IMG_2924 IMG_2922 IMG_2923 pakistanskie_przepisy_kulfi_lody  IMG_2927 IMG_2928 IMG_2931 IMG_2930 IMG_2929 IMG_2932 IMG_2934 IMG_2933 pakistanskie_przepisy_kulfi_lody IMG_2939 IMG_2938 IMG_2937 pakistanskie_przepisy_kulfi_lody pakistanskie_przepisy_kulfi_lody pakistanskie_przepisy_kulfi_lody

Kulfi to tradycyjne lody pakistańskie / indyjskie. Są to lody  do których nie potrzeba maszynki, a mimo to są idealnie kremowe, lekkie i puszyste. Lody pistacjowo- kardamonowe mają całkiem wyjątkowy smak a zawarty w nich kardamon nadaje im dodatkową niezwykłą nutkę. Polecam!

Składniki:

4 szkl. mleka 3,25%
1/2 szkl. mleka zagęszczonego niesłodzonego (evaporated milk)
1/4 szkl. mleka w proszku (Nido) (opcjonalnie)
ok 1/2 szkl cukru trzcinowego lub bialego (według uznania)
8-10 lekko rozgniecionych owoców kardamonu
garść orzechów pistacjowych niesolonych stłuczonych lub zmielonych  (według uznania)

Wykonanie:

Mleko wlewamy do ceramicznego/ teflonowego woka lub garnka z grubym dnem, dodajemy owoce kardamonu, mleko w proszku i cukier, mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy i gotujemy na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, pilnujemy aby się nie przypalilo. Kiedy mleko zredukuje się o połowę, wyciągamy owoce kardamonu a następnie wsypujemy zmielone lub stłuczone (torebka+tłuczek do mięsa) orzechy pistacjowe. Gotujemy przez kolejne 10-15 min. Następnie wlewamy mleko zagęszczone niesłodzone, mieszamy i gotujemy przez kolejne 5 min. Wyłączamy ogień. Kiedy mleko ostygnie wlewamy do foremek do lodów lub plastikowych kubeczków, wkladamy patyczek (lub bez patyczka), przykrywamy folią spożywczą i zamrażamy. Po 3-4 godzinach lody powinny być zmrożone i gotowe do jedzenia. Przed podaniem zanurzyć foremki na bardzo krótko w gorącej wodzie.

Smacznego 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *