Kurkuma w kuchni

Kurkuma jest starożytną przyprawą pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej, używaną od pradawnych czasów jako barwnik i przyprawa.

Kurkuma jest doskonała do dań wysokobiałkowych, gdyż wspomaga trawienie białka, tym samym zapobiegając gromadzeniu się toksyn. Działa kojąco na układ pokarmowy eliminując wzdęcia, reguluje przemianę materii. Razem z innymi przyprawami takimi jak: kolendra, kmin, cynamon, kardamon, imbir, koper włoski wspomaga funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Kurkumę, tak jak resztę tych charakterystycznych przypraw dodaje się na początku gotowania. To właśnie wtedy oddają najwięcej aromatów. Stosowana jest głównie do potraw z ryżu i warzyw, szczególnie z fasoli. Jest też doskonałym barwnikiem jaj, jajecznicy czy ryżu. Bardzo istotne jest by podczas gotowania zmieszać kurkumę z papryką lub pieprzem, wtedy jest najłatwiej przyswajalna dla organizmu.

Kurkuma przede wszystkim łagodzi dolegliwości żołądkowe, a zawarte w niej substancje mają właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Poza tym ma silnie działanie antyoksydacyjne, działa silnie przeciwzapalnie, przeciwdziała sklejaniu się płytek krwi, oczyszcza wątrobę z toksyn.
Kurkuma słynie ze swoich właściwości cytotoksycznych – działa toksycznie na komórki rakowe. Najnowsze badania pokazują, że kurkumina (składnik kurkumy) nie dość, że niszczy komórki nowotworowe, to „wysyła” sygnał, który rozpoczyna proces samotrawienia się raka (rak walczy sam ze sobą!).
Inne wyniki badań mówią, iż może ona chronić przed czerniakiem (rak skóry).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *